New Century Taekwon-Do

TKD News:     Oct-Dec 2015


2015 Student of the year

Thirteen year old James Edwards has the honour of being the New Century Taekwon-Do Leek student of the year. Every year a student receives this tittle, it is awarded to someone who has done or given that little bit extra. To earn this award James found that extra bit, it's called passion. This passion shows through whenever he trains and played a big part in his recent promotion to Black belt. James follows eleven year old Emily Wood who also showed that passion, they are an asset to our School and inspire/motivate every class.

James and Emily
James Edwards follows on from Emily Wood

Seminar with Master Gayle 8th Degree 14-11-2015

New Century was delighted to have Master Gayle 8th Degree Blackbelt hold a Seminar at our South Normanton School. Master Gayle (Chairman of P.U.M.A.) during a 3 hour Seminar covered some of the technical aspects of patterns and sparring to an audience of over 80 students. A most enjoyable day.

Seminar with Master Gayle 8th Degree
Master Gayle (4th from the right) is pictured with some of our School Instructors.

Audience of over 80 students
Master Gayle had an audience of over 80 students.

Master Gayle with students
Master Gayle with students.

Master Gayle students
Master Gayle students.


P.U.M.A. Junior Champs 11-10-2015

Fenton winners at the P.U.M.A. Junior Champs 11-10-2015

Name School Grade Sparring Patterns High Kick
Mikael Cacia Fenton Blackbelt 1st degree Silver Bronze
Amelia Beech Fenton Black Stripe Bronze
Joshua Williams Fenton Red Stripe Bronze Bronze
Bethany Williams Fenton Green Belt Gold Gold

Amelia, Mikael, Bethany

Left to right are: Amelia, Mikael and Bethany

Joshua

Joshua


P.U.M.A. Presentation evening 18-10-2015

P.U.M.A.’ s 33rd Presentation evening was held on Sunday 18th October 2015 at the Holiday Inn, Filton, Bristol.
A great event where family and friends joined together to celebrate promotions and awards.
Congratulations again to those listed below. Also well done Emily on winning the best junior essay award.


 Presentation evening 18-10-2015

Pictured left to right are:

  • JOSHUA TUNSTALL HARVEY – 1st Degree
  • JAMES EDWARDS – 1st Degree
  • STACEY WEATHERER – 5th Degree
  • ERICA LEVETT – 2nd Degree
  • EMILY DOWSON – 1st Degree

  • P.U.M.A. Northern Championships 03-10-2015

    Held Saturday 3rd October at the Thames Valley Leisure Centre, Biddulph, the P.U.M.A. Northern Championships attracted Taekwon-Do and Little Puma competitors from as far away as the Oxford, Bristol and Swindon area.
    As you can see from the list below New Century did exceptionally well.

    Name School Grade Division Medal
    Elizabeth Woodcroft Chesterfield Blue Belt Female Sparring Bronze
          Female Patterns Bronze
    Steve Botchett Chesterfield Blue Belt Male Sparring Gold
          Male Patterns Silver
    Jake Botchett Chesterfield Blue Belt Junior Sparring Silver
    Steve Owen Chesterfield Blue Belt Male Patterns Gold
          Male Sparring Silver
    Henry Owen Chesterfield Blue Belt Junior Sparring Gold
          Junior Patterns Silver
    Thomas Bailey Chesterfield Black Belt Bow Staff Bronze
          1st Degree Patterns Bronze
          Male Sparring Silver
    Aiden Bailey Chesterfield Black Belt Bow Staff Gold
          Junior M Sparring Bronze
    David Deakin Chesterfield Black Belt Vet Sparring Gold
    Harvey Marfil Chesterfield Black Belt Cadet Patterns Silver
    Dale Hubbuck Chesterfield Black Belt Sparring Bronze
          Foot Destruction Gold
    Iden Hubbuck Chesterfield Green Stripe Junior Sparring Bronze
    Faye Hubbuck Chesterfield Yellow Stripe Bully Bob Bronze
    Rosie Foston Chesterfield Yellow Stripe Bully Bob Gold
          Junior Patterns Bronze
    Harry Stead Chesterfield Yellow Stripe Bully Bob Silver
    Harry Stead Chesterfield Yellow Stripe Junior Patterns Bronze
    Alex Melluish Chesterfield Blue Stripe Adult Patterns Gold
          Adult Sparring Gold
    Dominic Melluish Chesterfield Blue Stripe Bow Staff Silver
          Junior Sparring Gold
          Junior Patterns Bronze
    Hannah Woodcroft Chesterfield Yellow Belt Junior Patterns Bronze
    Matthew Hyde Chesterfield Blue Belt Junior Patterns Bronze
          Junior Sparring Bronze
    Anthony Hyde Chesterfield Blue Belt Junior Patterns Bronze
    Kayden Street Chesterfield Green Belt Junior Sparring Silver
    Katie Parnham Chesterfield LP Purple Stripe Top Draw Bronze
          High Kick Gold
          LP Drill Silver
    Brian Acheson Stone Black Stripe Adult Patterns Bronze
    Erica Levett Stone Black Belt Junior Patterns Bronze
    Luke Brown Stone Blue Belt    
    Patrick Brown Stone Blue Belt Junior M Sparring Silver
    Christopher Brown Stone Black Belt Vet Sparring Gold
    Mark Ferriday Stone Green Belt Adult H Sparring Silver
          Adult Patterns Silver
    Daniel Cox Stone      
    Emily Dowson Stone Black Stripe Junior Patterns Bronze
    Hannah Bailey Stone Green Belt Adult Sparring Silver
          Adult Patterns Silver
    Barney Stannard Stone Little Puma Black    
    Joe Stacey Stone      
    Brook Lippitt Stone   Drill age 7 Bronze
    Aidan Patrick Chell Yellow Belt    
    Ellie Patrick Chell Black Stripe    
    Jody Collinson Chell Blue Stripe Junior L Sparring Silver
    George Phillips Chell Little Puma Black    
    Ellie Mai Crane Chell Orange Stripe    
    Aaron Gibson Chell Yellow Stripe    
    Kobi Muzeza Cheadle Little Puma Purple Drill age 4 Gold
    Taio Muzeza Cheadle   Drill age 5 Bronze
    Georgia Green Cheadle Red Belt Junior Sparring Bronze
    Kian Stanley Cheadle Yellow Stripe    
    Harrison Smith Cheadle Blue Belt Junior Sparring Bronze
    Jacob Bode Leek Black Belt Patterns Gold
          Sparring Gold
    John Weatherer Leek Black Stripe   Gold
    Brandon Bradbury Leek Black Stripe Sparring Gold
    Alexander Lovatt Leek Blue Belt Sparring Gold
    George Bode Leek Blue Belt Sparring Bronze
    Amelia Ferreira Leek Green Stripe Patterns Silver
    Harriet Chadwick Leek Little Puma Black High Kick Gold
      Little Puma Black Drill age 6 Bronze
    Amelia Wheatcroft South Normanton LP Red Belt LP Drill Gold
      South Normanton LP Red Belt LP Drill Silver
    Laura Ostrowska South Normanton LP Blue Belt LP Drill Silver
    Riley Canning South Normanton Red Belt Bow Staff Bronze
    Ruby Downing Biddulph Little Puma Black Drill age 7 & 8 Gold
      Biddulph Little Puma Black High Kick Gold
    Kyle Bowen Buxton Green Stripe Patterns Bronze
    Gary Bowen Buxton Blue Stripe Sparring Gold
      Buxton Blue Stripe Patterns Bronze
    Kieron Martin Buxton Black Stripe Sparring Silver
    Samantha Bedson Biddulph Green Belt    
    Oliver Payne Biddulph Green Stripe    
    Lucy Eardley Biddulph Green Stripe    
    James Grocott Biddulph Yellow Belt    
    William Hindmarch Biddulph Yellow Belt    
    Maison Cookson Biddulph Purple Stripe    
    Mikeal Cacia Fenton Black Belt Patterns Silver
      Fenton Black Belt Sparring Silver
    Alex Ellerton Fenton Black Belt    
    Joshua Tunstall Harvey Fenton Black Stripe    
    Amelia Beech Fenton Black Stripe Sparring Bronze
    Corban Beech Fenton Black Stripe Sparring Bronze
          High Kick Gold
    Joshua Williams Fenton Red Stripe Sparring Silver
          High Kick Gold
    Owen Wright Fenton Red Stripe    
    Bethany Williams Fenton Green Belt Patterns Gold
          Sparring Silver
    Tom Bryan Fenton Green Belt Sparring Bronze
    Nigel Harvey Fenton Green Belt Patterns Gold
    Leah Bailey Fenton Green Belt    
    Ryan Hickman Fenton LP Black LP Drill Silver
          LP High kick Silver
    George Cheadle Fenton LP Yellow LP Drill Bronze
    Noah Jones Fenton LP Orange LP High kick Silver
    Imogen Dunn Fenton LP Orange LP Drill Bronze
    Rosie Ellis Fenton LP Purple LP Drill Bronze
    Daisy Baggot Fenton LP Purple    

    Amelia, Bethany, Nigel and Mikael

    Left to right: Amelia, Bethany, Nigel and Mikael

    Fenton LPs with medals

    Fenton LPs with medals

    Joshua

    Joshua


    Thanks go to all the officials for making it such a great day.